John Bass'ın ABD'nın Ankara Büyükelçisi olarak atanması, ABD Senatosu tarafından 17 Eylül 2014 tarihinde onaylandı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nda kıdemli diplomat olan Bass, 2012-2014 yılları arasında Bakan Özel Müşaviri, 2009-2012 yılları arasında ise ABD'nin Tiflis Büyükelçisi olarak görev yaptı. Diplomatlık kariyerine 1988 yılında başlayan Bass, ABD'nin Irak, İtalya, Belçika ve Çad'daki diplomatik misyonlarında da çeşitli görevlerde bulundu. 

Büyükelçi Bass'ın Washington'da üstlendiği görevler arasında ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin ekibinde Özel Kalem Müdürlüğü, Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott'un danışmanlığı, Dışişleri Bakanlığı Operasyonlar Merkezi'nde direktörlük ve Avrupa güvenlik konularına odaklanan diğer görevler bulunuyor. Bass, Dışişleri Bakanlığı tarafından pek çok başarı ödülüne layık görüldü. 

Görüleceği üzeri Bass uzun süredir Türkiye’de ve daha önce görev yaptığı yerlerde Türkiye’nin terörle mücadelesinde önemli merkezler. Bu ülkeyi tanımaması mümkün değil. Söylediklerinin buradaki karşılığını hesaplayamayacak kadar da çömez bir diplomat değil.

Eylül 2016’da 28 Belediyeye kayyum atandığı ve HES protestolarının yoğunlaştığı bir dönemde sivil bir araçla gerçekleştirdiği Artvin ziyareti ve bura halkıyla gerçekleştirdiği görüşmeler sebebiyle de eleştirilen ve provokasyon eyleminde bulunduğu iddia edilen Bass’ın gidereayak yaptığı açıklama da yeni bir krize sebep olacak gibi. Zira kulislerde bu açıklamanın bir tehdit kabul edilmesi gerektiğini düşünenler azımsanacak sayıda değil.

Bass’ın terör konusundaki çelişik ve tutarsız tavrının bir başka yansıması da PYD’ye yapılan silah yardımı sonrasındaki “Kendilerini destekliyoruz ama doğrudan silah vermiyoruz. Amaç IŞİD'in saldırı kapasitesini azaltmak” söylemi. Bir terör örgütünün faaliyetlerini engellediklerini söylerken bir diğerine yapılan destek ve tutumun bu denli rahat ifade edilmesi dünkü açıklamanın bilinçli bir kışkırtma olduğu fikrini güçlendiriyor.

Son olarak Bass’ın görev süresi biterken 15 Temmuz öncesinde Çengelköy’de bir kafede rütbeli bir darbeci generalle yaptığı iddia edilen görüşme ve basına yansıyan kamera görüntülerinin esrarı halen çözülemedi.

Tüm bunlar bir kenara çok daha önemli bir açıklama dünkü açıklama ile gözden kaçıyor. Türk dış işlerinin Bass üzerinden yürüttüğü tepki hareketine karşılık ABD’den gelen Bass bizden habersiz iş yapamaz mealindeki açıklama konunun Bass’tan çok daha yüksek bir mevkide konuşulduğu gerçeğini gözler önüne sürüyor.

Şimdilik “Oğlum Bass Git!” diyerek muazzam! bir dış politika erdemi! ve zekası! ile cevap verdiğimiz ABD ile ilişkilerin bundan sonra da giderek gerginleşeceğine dair hava netleşiyor gibi…

AVAZTÜRK ÖZEL

Haber İçerik :İnanç Yılan
Haber Görsel Dizaynı: Celalettin Yünel