İlk kez AVAZTÜRK’ün ortaya çıktığı Eğitim Bir Sen’in “Müfredatın Demokratikleştirilmesi” başlıklı rapordaki ayrıntının dehşetinin ne kadar büyük olduğunu ortaya çıkaran sürpriz bir gelişme yaşandı. FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün, 15 Temmuz sonrası gözaltındayken görüştüğü kişilerden biri olan Atatürk Araştırma Merkezi İdari İşler Müdürü Hasan Balcı KHK ile kamudan ihraç edildi. AVAZTÜRK, Öksüz’ün o gece görüştüğü kişilerden bir diğeri olan Prof. Dr. Recep Kaymakcan’ın, Eğitim Bir Sen tarafından hazırlanan ve 4 Ocak günü açıklanan “Müfredatın Demokratikleştirilmesi” başlıklı raporda görev aldığını, sendika Genel Başkan Yardımcısı tarafından kaleme alınıp rapor ile birlikte yayınlanan TEŞEKKÜR bölümünde özel olarak teşekkür edildiğini ortaya çıkarmıştı.

Kaymakcan’ın, FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün firarı sonrasında başlatılan soruşturma çerçevesinde, gözaltındayken onunla görüşen kişilerden biri olduğu anlaşılmış, bu çerçevede göz altına alınmış ve Adli Kontrol Şartı ile serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı.

Asker olan iki oğlunun darbe ve işgal girişimine doğrudan katıldığı tespit edilen Atatürk Araştırma Merkezi İdari İşler Müdürü Hasan Balcı’nın kamudan ihraç edilmesine karşın Eğitim Bir Sen’in bu kişinin suç ortağını, açıklandıktan sonra belli bir kesimde büyük kırılmalara yol açan ve her kesimden “provokasyon” eleştirileri alan “Müfredatın Demokratikleştirilmesi” başlıklı raporda görevlendirmesi üstelik de TEŞEKKÜR’le mükafatlandırması eğitim çevrelerinde büyük tepki çekti.

AVAZTÜRK Özel