Başbakan Binali Yıldırım'ın Bağdat ziyareti İran'ı rahatsız etti. Irak merkezi hükümeti üzerindeki nüfuzunu kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan İran,  güdümündeki Şii milisler için tehlike olarak gördüğü Başika Üssü'nü  bu nedenle hedef tahtasına oturttu.

BÜYÜKELÇİ'YE İRAN SUFLESİ

Edinilen bilgilere göre, Türkiye, Irak'ın kuzeyinde PKK ve DAEŞ kadar İran'ın kontrolündeki Haşdi Şabi misilslerini terör örgütü kategorisine aldı. Irak ordusunun parçası olduğu öne sürülen ancak İran'ın  kontrolü altındaki Haşdi Şabi milislerini en çok rahatsız eden ise Başika'da ki Türk Üssü oldu. İran bu nedenle etkisini kullanarak Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam El Alevi'yi konuşturarak, Türk askerinin 3 ay içinde Başika'dan  çekileceğine ilişkin açıklama yaptırdı.

YAZILI GARANTİ VERİLMEDİ

Öte yandan Başbakan Yıldırım'ın Bağdat ziyaretinde Başika Üssü en önemli gündem maddesi oldu. Irak tarafı Musul'un kurtarılması ve DEAŞ'ın bölgeden temizlenmesinin ardından Başika Üssü'nün boşaltılmasını istedi. Ancak Bağdat'ın tahliyeli 3 ay içinde gerçekleştirme takvimlendirmesi Ankara tarafından inandırıcı bulunmadı. Bağdat, çekilme ile ilgili olarak yazılı teminat isterken, Ankara, buna yanaşmadı.

KANDİLVE SİNCAR TEMİZLENENE KADAR

Bu arada Ankara-Bağdat pazarlığının en önemli gündem maddelerinden birisi de Kandil ve Sincar oldu. Terör örgütü PKK'nın üsleri konumundaki Kandil ve Sincar'ın boşaltılmasını isteyen Türkiye'ye Irak somut ve inandırıcı bir yanıt veremedi. Notlara göre, Irak merkezi hükümetinin yaptığı 'Irak topraklarından Türkiye'nin güvenliğinin tehdit edilmesine müsaade etmeyiz' açıklaması da gerçekçi bulunmadı. Bu durum notlara şöyle yansıdı:

"Sorun  DEAŞ'la sınırlı değil. Ankara  sınırlarını, birlik ve bütünlüğünü tehdit eden Bölücü Terör Örgütü başta olmak üzere her türlü terör odağını kaynağında kurutacak şekilde mücadele etmeliyiz. DEAŞ'ın Musul'dan  atılması  zorunlu, ancak  'yeterli değil'

Sincar'ın ikinci Kandil'e dönüşmemesi ve Türkiye'ye terör ihraç edilen merkezler olmaktan kesin olarak çıkarılması gerekiyor. Irak'ın sözünün pratik bir karşılığı yok."

AVAZTURK/Ali Çavuş