FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in kurduğu ihanet ağının bir ayağı daha darbe yedi. Nijerya'da Türkiye aleyhine yayın yapmak için çuval dolusu para döken FETÖ'nün ülkenin en etkili gazetesi LeaderShip Sunday'e çengel attı. Ancak  söz konusu gazete Türkiye aleyhine kaleme alınan makaleyi yayınlamadı.

PARAYI BASTI

Edinilen bilgilere göre FETÖ etkili olduğu ülkelerden Nijerya'yı Türkiye'ye karşı düzenlemeyi planladığı kara propaganda için üs olarak seçti. FETÖ elemanları gerek siyasi ve gerekse de medyada etkili isimleri satın almak için çuval dolusu para döktü. Lüks otellerde yemek davetleri, yurt dışı tatilleri ile  etki ajanı peşine düşen FETÖ, büyük bir direnişle karşılaştı. Kiraladığı bir isme "Türkiye'de kardeş kavgası yaşanıyor" içerikli makale yazdıran FETÖ bunu yayınlatmak için de ülkenin en etkili gazetesi LeaderShip Sunday'ı seçti. Makale yayınlanmak üzereyken son anda gazete yönetimi bunu reddetti.

EDİTÖRLER BİRLİĞİ'Nİ SATIN ALDI

Öte yandan FETÖ'nün bunun üzerine  Türkiye aleyhine kampanyanın öncülüğünü üstlenen Nijerya Editörler Birliği Başkan yardımcısı Süleyman Ebu Gaya'nın kapısını çaldı. Gaya'ya yüklü miktarda rüşvet veren FETÖ makaleyi yayınlatmayı başardı.

Bu arada yapılan araştırmada Gaya'nın FETÖ ile ilişkisi de ortaya çıkarıldı. Gaya'nın kızının Nijerya'daki FETÖ'ye ait üniversitede tam burslu olarak öğrenim gördüğü belirlendi.

AVAZTURK/Kürşat Türkdoğan