15 Temmuz İhanet girişiminin ardından hem eşi hem de kendisi hakkında “FETÖ mensubu olmak veya iltisaklı olmaktan” şüphesiyle soruşturma açılan ve bu soruşturma çerçevesinde eşi açığa alınan Fethiye İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’nun son müftüler kararnamesi ile İstanbul Sarıyer Müftüsü olarak atandığı öğrenildi. Bu skandal atama kararının öğrenilmesinin ardından tüm dikkatler Diyanet İşleri Bakanlığı’na çevrilirken şimdi kamuoyu bu tayin skandalının altına imza atanların kimlerin olduğunu merak ediyor.

Sendika Temsilcisini “Ben de Darbeciyim” Diye Susturmuş

15 Temmuz ihanet gecesinin hemen akabinde 18 Temmuz’da aylık mutat bir toplantıda söz alarak FETÖ’yü lanetleyen bir konuşma yapan sendika ilçe temsilcisini “Sesini kes, ben burada müftüyüm, ben de darbeciyim” diyerek susturduğu ileri sürülen Fethiye İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’nun İstanbul Sarıyer müftüsü olarak atanması Diyanet camiasını da şok etti. Bu atamanın diyanet içindeki FETÖ yapılanması iddialarına önemli bir delil teşkil edeceğini belirten ve adının açıklanmasını istemeyen bir diyanet görevlisi ise “Yazık oluyor, 15 Temmuz ruhuna ihanet ediliyor. Hakkında hala FETÖ’den adli soruşturma dosyası bulunan birini İstanbul Sarıyer’e müftü olarak atayanlar bu vebalin altından kalkamayacaklardır. Biz insanlara neyi nasıl anlatacağımızı şaşırmış durumdayız, bizi bu duruma düşürenlerden Allah indinde şikâyetçiyim” diyerek tepkisini dile getirdi.

Dosyanın El Değiştirmesi Bir Aklama Operasyonu muydu?

OHAL Valisi tarafından hakkında FETÖ soruşturması açılan müftünün dosyasının soruşturma aşamasında el değiştirtilerek Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettişlerine verildiği, diyanet müfettişlerinin ise müftüyü hakkındaki tüm suçlamalardan aklayarak görevde kalmasını sağladığı iddiası ise skandalın boyutlarını gözler önüne serdi. Muğla Valisi tarafından görevlendirilen müfettişler soruşturmayı yürütürken müftünün aleyhine ifade veren bazı imamların ve diyanet görevlilerinin dosyanın Diyanet müfettişlerine devrinden sonra ifadelerini değiştirmeleri bu skandalın bir boyutu olarak değerlendiriliyor.

Müftü ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Tayin Edilerek Gözlerden Kaçırılıyor mu?

FETÖ’nün ilçedeki eğitim kurumlarını kapatma konusunda ağır davrandığı ve gerekli prosedürleri uygulamayı yavaşlatarak kurumların açık kalmasına zemin hazırladığı iddia edilen Fethiye İlçe Milli Eğitim Eski Müdürü Hasan Doğan ve hakkında FETÖ ile ilgili onlarca suçlama yöneltilen İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’nun başka yerlere tayin edilerek süreçten uzaklaştırılmaya çalışıldığı iddiası dikkatlerin bu iki ismin Ankara’da irtibatlı oldukları isimlere çevrilmesine neden oldu. Kardeşi bakanlıkta çalıştığı bilinen Hasan Doğan’ın hakkında yürütülen soruşturmalardan bu şekilde sıyrıldığı iddia edilirken ilçe müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu hakkında yürütülen FETÖ soruşturmasının adli yönden sürdüğü ve dosyanın henüz karara bağlanmadığı öğrenildi.

Fethiye Müftüsünü Aklayan Bakanlık Müfettişleri Kimlerdi?

OHAL sürecinde müfettişlerin FETÖ ile ilgili soruşturmaları yürüttükleri dönemde 15 Temmuz’a kadar müftülüğe ZAMAN GAZETESİ aldırdığından bir toplantı esnasında 15 Temmuz’la ilgili FETÖ aleyhine konuşma yapmakta olan bir imama, “Sesini kes, ben burada müftüyüm, ben de darbeciyim” dediğine kadar hakkında birçok iddia bulunan Oğuzhan Kadıoğlu’nun kimler tarafından korunduğu ise hala gizemini koruyor. Muğla şimdi devraldıkları soruşturma dosyasındaki tüm suçlamalardan müftüyü “aklamayı” başaran başkanlık müfettişlerinin kimler olduğunu ve başka hangi soruşturmalarda görev aldıklarını merak ediyor.