Fransa'nın PKK tutkusu yeniden depreşti. Fransa eski Cumhurbaşkanı Fronçois Mitterand'ın eşi Danielle Mitterand'ın ölümü ile küllenen aşka bu kez Cumhurbaşkanı François Hollande düştü. Hollande, her ay düzenli olarak Irak'a giderek, terör örgütü PKK'nın ele başlarına moral vermeye başladı.

FRANSA DA MÜTTEFİK SEÇTİ

Edinilen bilgilere göre, Hollande'nin son bir yılda Irak'a yaptığı ziyaretlerin sayısı arttı. Hollande neredeyse ayda bir kere çeşitli gerekçelerle Bağdat'ta baş göstermeye başladı. Irak merkezi yönetimi ile de görüşmeler yapan Hollande'nin asıl ilgi alanının PKK olduğu ortaya çıktı.  Bu ziyaretlerde ve yapılan dolaylı görüşmelerde Hollande'nin bölgede ABD ile birlikte PKK'yı  müttefik olarak seçmesinin önemil etkisi olduğu ifade edildi.

KADIN TERÖRİSTLERE ÖZEL İLGİ

Öte yandan Hollande'nin bu ilgisine PKK da kayıtsız kalmadı.  PKK özellikle kadın teröristleri öne çıkaran panel ve etkinlik düzenleyerek Fransa genelinde kampanya başlatıldı. Paris başta olmak üzere bir çok şehirde düzenlenen panel ve diğer etkinliklerde özellikle kadınlar öne çıkarıldı.

LAİKLİK KAMUFLAJI

PKK'nın Fransa stratejisi yönetimde de yankı buldu. Başta Hollande olmak üzere çok sayıda siyasetçi PKK'yı laiklik ve kadınları öne çıkaran propagandadan etkilenerek örgüte sempati duymaya başladı. 

Hollande'nin  PKK sempatizanlığı Türkiye'nin de dikkatini çekti. Ziyaret üzerine yapılan değerlendirmede bu durum şöyle anlatıldı:

"PKK'nın diğer bir gizli destekçisi de Fransa. Fransa'daki seküler kanat, PKK'nın kadın savaşçıları ve seküler yapısını öne çıkaran propagandasından oldukça etkileniyor. Fransa Ortadoğu'da PKK'yı güvenilir ve modern bir aktör olarak görüyor ve zımmi olarak destekliyor. Ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, neredeyse her ay Irak'a gidiyor."

 

AVAZTURK/Kürşat Türkdoğan