AVAZTÜRK, PKK başta olmak üzere terör örgütleri ile mücadele konusunda zafiyet gösteren kurumlardaki çarpıklıkları ortaya koymaya devam ediyor. Son skandal Milli Eğitim Bakanlığı’ndan. Diyarbakır Anadolu Teknik Meslek Lisesi’nde öğretmen olan Raci Bilici’nin, AMED İnsan Hakları Derneği Başkanı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı katliam yapmakla suçladığı, açık ve alenen PKK’yı meşrulaştıran, PKK propagandası yapan sözler sarfettiği buna rağmen geçtiğimiz günlerde göreve iade edildiği ortaya çıktı. Bilici’nin Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik Pehlivan Ortaokulu'nda görevli öğretmen eşi Nilüfer Bilici ile birlikte açığa alındığı ancak AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensari Oğlu başta olmak üzere bölge milletvekillerinin girişimleri ile görevine iade edildiği öğrenildi.

DEVLETİ SİVİL ÖLDÜRMEKLE SUÇLAMIŞ

PKK’nın şehir yapılanmalarına yönelik süpürme operasyonları ile ilgili 24 Aralık 2015 günü yapılan ve 5 Ocak 2016 günü yerel medyada yayınlanan mülakatlarda, Raci Bilici’nin, devleti sivil katliamıyla suçladığı ifadeleri şok ederken, “Sivil insanların öldürüldüğünü, pek çok sivilin yaralandığını söyleyebiliriz. İnsanlar göçe zorlanıyor. Sur’daki tablo budur. Sur’daki tablo ile Kürdistan’ın diğer ilçelerdeki tablo aynıdır. Cizre’si Silvan’ı, Silopi’si aynı özel birlikler tarafından düzenlendiği için yöntemler aynıdır. İnsanları bütün haklarından mahrum bırakıyorlar” sözleri dikkat çekti. (http://siyasihaber3.org/ihd-diyarbakir-sube-baskani-raci-bilici-devlet-bu-surece-hazirlandi)

15 TEMMUZ’UN ÖCALAN PROVOKASYONUNDA DA O VAR

Geçmişte olduğu gibi Öcalan’a Geçtiğimiz günlerde tekrar göreve iade edilen binlerce PKK’lı öğretmenle beraber görevine iade edilen Diyarbakın Anadolu Teknik Meslek Lisesi öğretmeni ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Raci Bilici’nin, 15 Temmuz’un hemen sonrasında başlatılan bebek katili Öcalan provokasyonunda da yer aldığı ortaya çıktı. Bilici’nin 21 Temmuz günü Öcalan ile ilgili şu açıklamaları yaptığı ortaya çıktı:

“Sayın Öcalan’ın bulunduğu misyon çok önemlidir. Kürt halkının ciddi anlamda sevdiği, değer verdiği kendisini önder kabul ettiği bir liderdir. Bu vesileyle Sayın Öcalan’la derhal bir heyetin görüşmesi gerekir. İnsan hakları örgütleri, avukatları, ailesi ya da İmralı Heyeti’nin bir görüşme yapması gerekir. Çok acil bir durumdur. Toplumun tamamı büyük bir kaygı ve endişe içerisindedir. Öcalan’ın sağlığı, bulunduğu alan ve koşullarını inceleyecek bir heyetin gidip kamuoyunu bilgilendirmesi gerekir. Bu talebimizin takipçisiyiz. Bu olay sıradan bir olay olmadığı gibi Öcalan sıradan bir şahsiyet de değildir. Kürt halkı, Kandil, sivil toplum, siyaset ve bir bütün olarak herkes Sayın Öcalan’ın durumunu merak ediyor. Çünkü Sayın Öcalan’ın görev ve misyonu çok önemlidir. Kürt halkı ve kamuoyunun bu endişeleri giderilmelidir. Kürt halkı Sayın Öcalan’dan rahatlatıcı bir mesaj bekliyor.” (http://www.haberdiyarbakir.gen.tr/genel/bilici-gorusme-yapilmadan-kaygilar-giderilemez.html)

SİVİLLERE YÖNELİK KESKİN NİŞANCI İDDİASI

Terörle mücadele kapsamında kimi şehirlerde yürütülen operasyonlarla ilgili 2015 Ağustosunda yerel basına açıklamalarda bulunduğu ortaya çıkan Raci Bilici’nin, devletin belli yerlere keskin nişancılar yerleştirip sivilleri hedef aldığını, bu talimatın da Ankara’dan verildiğini ima ettiği de ortaya çıktı. İşte halen öğretmen olan Bilici’nin o skandal sözleri: "Keskin nişancılar yerleştirildiği için çatışma alanlarına giremiyoruz. Bu nişancılar Silopi, Diyadin, Varto ve Silvan’da olduğu gibi sivil insanları hedef alıyor." (http://www.birgun.net/haber-detay/devlet-90-lardan-daha-agir-politika-yurutuyor-87882.html)

Geçtiğimiz günlerde öğretmenlik görevine iade edilen ve halen Diyarbakır Anadolu Teknit ve Endüstri Meslek Lisesi’nde Matematik öğretmeni olarak görev yapan Raci Bilici’nin bir çok açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın PKK ile mücadelede kararlılık açıklamalarını manipüle ederek “sivillere katliam emri vermekle” suçladığı da görüldü.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 11 bin civarında kişinin yeniden öğretmenlik mesleğine dönmesine imkan tanıyarak, Raci Bilici gibi binlerce PKK yandaşını ve hatta üyesini eğitim sistemine yeniden soktuğu yönündeki eleştiriler, Raci Bilici’nin PKK’ya olan yakınlığını ortaya koyan bu söylemleri ile bir kez daha haklılık kazandı.

AVAZTÜRK Özel